הוצאת ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי שמאפשר לבגיר (אדם בן 18 ומעלה) לקבוע מי יטפל בהם בעתיד, וכיצד. ייפוי הכוח מתייחס לזמן עתידי שבו אותו אדם לא יוכל לטפל בעצמו. הוצאת ייפוי כוח מתמשך מתבצעת מתוך מחשבה על העתיד, לפני שמוציא ייפוי הכוח אינו כשיר לקבל החלטות.

הממנה ומיופה הכוח

האדם המעניק את ייפוי הכוח ("הממנה") יכול להשתמש בו כדי להעניק סמכויות לאדם אחד או לכמה אנשים. אלה שקיבלו את ייפוי הכוח יהיו אחראים על הדאגה לרווחתו של הממנה. הם יוכלו לקבל החלטות בשמו של הממנה, אחרי שהממנה עצמו יאבד את כשירותו.

ייפוי כוח מתמשך או בר-קיימא נכנס לתוקף רק אחרי שכשירותו המנטלית של הממנה נפגעה עד כדי כך שהוא אינו מסוגל לקבל החלטות. מיופי הכוח יהיו אחראים לקבל את ההחלטות הטובות ביותר עבור הממנה, בהתאם לרצונו ולבקשותיו.

כיצד ייושמו בקשותיו של הממנה

זהו הסדר משפטי חשוב מאוד עבור הממנה ומיופה הכוח. ייפוי הכוח מעניק לממנה הזדמנות לבטא את בקשותיו ולהביע את רצונו מבעוד מועד. המסמך מאפשר לממנה לקבוע איך ירצו לחיות את חייו, אפילו בתקופה שבה לא יוכל להחליט בעצמו.

בנוסף, הממנה יכול להנחות את מיופה הכוח (בדרך כלל קרוב משפחה אחד או יותר) כיצד עליו לדאוג לו. ייפוי הכוח מאפשר לממנה להודיע על צרכיו העתידיים מבעוד מועד.

הוצאת ייפוי כוח מתמשך

במקרים רבים, קרובי משפחתו של אדם שכשירותו המנטלית נפגעה באמת לא מודעים להעדפותיו ולצרכיו, מכיוון שהסוגיה הזו נזנחה, או שלא עלתה לדיון.

לפיכך, ייפוי הכוח המתמשך הוא בעל חשיבות רבה גם למיופי הכוח. הוא מאפשר להם להבין את צרכיו המלאים של הממנה, וכיצד יש לענות על הצרכים האלה.

היקף האחריות המוענקת למיופה הכוח

השימוש בהסדר ייפוי הכוח המתמשך מאפשר לממנה להפקיד בידי מיופה הכוח את האחריות על ענייניו האישיים, הרכושיים והרפואיים. הממנה הוא זה שמחליט איזו אחריות בדיוק להעניק למיופה הכוח, וכיצד.

ייפוי הכוח המתמשך מאפשר לממנה להגדיר מיהם האנשים שמיופה הכוח יצטרך לדווח להם. אנשים אלה נקראים מפקחים, והם אחראים על כך שמיופי הכוח לא ינצלו לרעה את מעמדם.

בניגוד לייפוי כוח רגיל, ייפוי כוח מתמשך אינו מאבד את תוקפו המשפטי כאשר הממונה סובל מאי-כשירות מנטלית.

המסמכים הדרושים להכנת ייפוי כוח מתמשך על ידי עורך דין

על מנת לחתום על טופס ייפוי הכוח המתמשך, יש לספק לעורך דין מוסמך האחראי על הכנת ייפוי הכוח המתמשך את המסמכים והמידע הבאים:

  1. הממנה חייב להיות נוכח במעמד החתימה, ולהביא עמו את תעודת הזהות שלו.
  2. מיופה הכוח אינו חייב להיות נוכח במעמד החתימה, אבל ליתר ביטחון, לדעתנו עדיף שיגיע בכל זאת ויביא עמו את תעודת הזהות (במקרה שייופה כוחם של שני אנשים הבקשה תחול על שניהם). בכל אופן, חשוב לצרף עותק של תעודת הזהות של מיופי הכוח.
  3. אותן הדרישות בסעיף 2 חלות גם על המפקח.
  4. אם הממנה ירצה להפקיד בידי מיופה הכוח את האחריות על ענייניו הפסיכיאטריים, יש לחתום על נספח א' של הטופס בנוכחות פסיכיאטר, ולצרף לטופס גם את חתימתו של הפסיכיאטר.
  5. מכתב מרופא המאשר כי הממנה נמצא כעת בדעה צלולה, ומסוגל לחתום על ייפוי הכוח המתמשך.

פנו אל עורך דין בירושלים או בתל אביב

משרד עורכי הדין שלנו עוזר ללקוחותיו לנסח ולתרגם כמה סוגי מסמכים משפטיים. אם אתם זקוקים לעזרה בהוצאת ייפוי כוח מתמשך, או בעניינים אחרים הנוגעים לנכסיכם, נשמח לעזור לכם. אם אתם זקוקים לעזרה בכתיבה או בתרגום של הצוואה שלכם, אנו ממליצים לקבוע פגישת התייעצות עם עורך דין באחד ממשרדינו, בתל אביב או בירושלים.

צרו קשר לקבלת ייעוץ משפטי