העברת כספי ירושה – מישראל לחו״ל ומחו״ל לישראל

העברת כספי ירושה מישראל לחו״ל או מחו״ל לישראל כרוכה בהתעסקות עם לא מעט ביורוקרטיה. לאור חקיקה בינלאומית המגבילה העברת כספים בסכומים גבוהים בין מדינות, פעולה זו הפכה למורכבת במיוחד בשנים האחרונות. חשוב לדעת כיצד לפעול נכון בנושא, על מנת להימנע מסירוב של בנקים לבצע העברת כספים במקרים אלה. על נושא חשוב זה, אשר מעסיק ישראלים רבים, יסביר להלן עו״ד מיכאל דקר, נוטריון ושותף במשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני ירושה. במשרדנו פועלים עורכי ועורכות דין בעלי ניסיון רב ומוכח במתן ייעוץ וליווי בעניינים כגון ייפוי כוח, צוואות, צווי ירושה וייצוג בהליכים בפני רשם הירושות ובתי המשפט. כמו כן, המשרד מעניק שירותי נוטריון לצורך ביצוע צוואה והפקדתה אצל רשם הירושות

העברת כספי ירושה

כיצד ההגבלות על העברת כספים בין מדינות מקשות על העברת כספי ירושה?

בהיותה מדינה המהווה קיבוץ גלויות, לישראלים רבים יש קרובי משפחה ומכרים בכל העולם. לא פעם אותם קרובים מורישים כספים למשפחתם בישראל. וכך קורה גם בכיוון ההפוך – לא פעם ישראלים מורישים כספים לקרוביהם בחו״ל. חשוב לדעת כי קיימת בעיה משפטית משמעותית העלולה להיווצר במקרים אלה, כתוצאה מקיומן של הגבלות בינלאומיות על העברות כספים ונכסים יקרי ערך בין מדינה אחת לאחרת.

בשנים האחרונות הגבלות אלה אף התהדקו, ונקבעו כללים נוקשים לעניין העברת כספים בסכומים גבוהים מישראל לחו״ל ומחו״ל לישראל. מספר חוקים בישראל, וביניהם חוק איסור הלבנת הון, נועדו להתמודד עם הון שחור וכספים המשמשים למימון טרור ופעילות בלתי חוקית. על רקע זה, הם מחייבים עמידה בקריטריונים רבים לצורך הוכחה כי כספים המועברים לחשבונות בנק בישראל אינם מפרים את החוק. ישראל העבירה את חוקים אלה כחלק ממגמת חקיקה בינלאומית המבוססת על אמנות שגרמו למדינות רבות בעולם לאמץ חקיקה דומה. 

קשיים שמציבים הבנקים בישראל על העברת וקבלת כספי ירושה

על רקע ההגבלות הבינלאומיות שציינו בנוגע להעברת כספים בין מדינות, הבנקים בישראל קבעו הנחיות נוקשות לגבי קבלת כספי ירושה מחו״ל. כך הדבר גם לגבי העברה לחו״ל של כספים של אזרחי ותושבי ישראל שהלכו לעולמם. במקרים רבים העברות אלה מצריכות הכרה בצווי ירושה או בצווי קיום צוואה שניתנו במדינות זרות. ההליך להכרה בצווים עשוי להצריך פנייה לבית המשפט במדינה הזרה, ולאחר מכן הכרה בפסק חוץ אשר נותן הוראות לעניין מימוש הירושה או קיום הצוואה. 

גם כאשר צווי הירושה מוכרים בישראל, העברת הכספים בפועל עלולה להיות כרוכה בפרוצדורה משפטית מורכבת ביותר, במסגרתה הבנקים ייטו לבקש מסמכים רבים ואף אישורים מעורכי דין ורואי חשבון אודות ההעברות המבוקשות. בין היתר, הבנקים עשויים לדרוש הוכחות לכך שהכספים הגיעו ממקור כשר מבחינה חוקית, כי שולם מס בעדם וכיו״ב. אף לאחר עמידה בכל אותן דרישות, עדיין ההחלטה על העברת כספים לישראל או מחוצה לה כפופה לשיקול דעת הבנק, והוא רשאי לסרב לכך.

מה ניתן לעשות על מנת למנוע סירוב של הבנק לקבלת כספי הירושה מחו״ל?

סירוב של הבנקים בישראל לקבלת כספי ירושה מחו״ל הוא אינו גזירת גורל. במקרים רבים ניתן לפעול מול הלשכה המשפטית של הבנק ולשכנעה כי הכספים מגיעים ממקור כשר וכי הם עומדים בקריטריונים לצורך קבלתם. כאשר הדבר אינו מספיק ועדיין הבנקים יחליטו לסרב להעברת הכספים, ייתכן כי יהיה צורך לפנות לבית המשפט ולבקש צו שיחייב את הבנקים לקבל את הכספים. לאור הקשיים הביורוקרטיים והמשפטיים שמתעוררים בדרך כלל במקרים אלה, הסתייעות בעורך דין המתמחה בדיני ירושה במקרים אלה רצויה ואף מומלצת.

העברת כספי ירושה מישראל לחו״ל

כפי שציינו לעיל, המגמה של הצבת קשיים על קבלת כספי ירושה באה לידי ביטוי לא רק בקרב הבנקים בישראל. גם בעולם קיימת חקיקה המקשה על העברת כספי ירושה בין מדינות. מלבד הצורך בהתמודדות עם ביורוקרטיה רבה מצד הבנקים, לא פעם עשויה לעלות בעיה של מיסוי במקרים אלה. זאת, בין היתר, על רקע החובה לתשלום מס כאשר מועברים כספים לתושבי חוץ לפי פקודת מס הכנסה

קיימות הוראות של רשות המסים הכוללות חריג של העברת כספי ירושה, אשר ככלל מעניקות פטור מניכוי מס במקור במקרים אלה. ואולם, עדיין הדבר כרוך בהתמודדות עם לא מעט ביורוקרטיה, המצריכה היכרות עם החוק בנושא על מנת לצלוח את המשוכה ולהעביר את כספי הירושה ליעדם בחו״ל. לכן, גם במקרים בהם מעוניינים להעביר כספי ירושה מישראל לחו״ל, מומלץ להיעזר בעורך דין מומחה לדיני ירושה. 

העברת כספי ירושה – עו״ד לענייני דיני ירושה וקיום צוואה

במאמר זה הסברנו על העברת כספי ירושה מישראל לחו״ל ומחו״ל לישראל. לכל שאלה וסיוע פרטני בנושא, עורך דין מומחה לדיני ירושה ממשרדנו ישמח לעמוד לשירותכם. משרדנו מתמחה בדיני ירושה, ומעניק מגוון שירותים משפטיים בנושא עריכת צוואה והפקדתה, ייפוי כוח, צו ירושה ועוד. 

 

צרו קשר לקבלת ייעוץ משפטי