אחת הפורעניות הגדולות ביותר בקרב בני זוג נשוי, הוא כניסה להליך גירושין, אשר מלווה פעמים רבות בכאב, אכזבה וכעס. המצב נעשה קשה ומסובך אף יותר כאשר מתלווה לכך ענן כבד של מצוקה כלכלית קשה ואחד מבני הזוג נמצא בהליך חדלות פירעון וניתן צו כינוס נכסים על נכסיו השונים. מצב לא פשוט זה נדון פעמים רבות בבתי משפט בישראל בשנים האחרונות ומעורר שאלות ודילמות רבות: מה קורה כאשר החייב מצוי בהליך חדלות פירעון ונזקף לחובתו תשלום מזונות? איך ניתן לממש את הזכות לקצבה כל עוד החייב מצוי בהליך פשיטת רגל?
איך ניתן לפתור את המורכבות הקיימת בתשלום מזונות במסגרת הליך חדלות הפירעון ומה אומר החוק בנושא זה?

תהליך מימוש הזכות לקציבת מזונות

הודעה לזכאי מזונות– יש להעביר לידי הזכאים למזונות את צו הכינוס שניתן כנגד החייב ולידע אותם בדבר אפשרותם להגיש בקשה של קציבת מזונות לבית המשפט בשל חדלות פירעון הדנה בתיקו של החייב. במידה והחייב לא הביא לידיעתם את צו הכינוס, רשאי הכונס הרשמי ליידע אותם אודות צו הכינוס שניתן.
הבאת מידע לגבי המזונות לבית המשפט – הזכאים למזונות צריכים להגיש לבית המשפט הדן בתיקו של החייב את פסק הדין הקובע את חיוב המזונות ולצרף פירוט והסבר מפורט מהם צרכיהם על מנת לקיים ולנהל בית תקין מבחינה כלכלית, את ההוצאות הכספיות הכרוכות בכך וכל מסמך שיכול לתמוך בבקשתם.(הבקשה להקצבת מזונות ניתנת לבית המשפט שדן בפשיטת הרגל ולא לבית המשפט שפסק לגבי המזונות).
הכרעת בית המשפט לאחר קבלת תגובת הצדדים – לאחר שבית המשפט קיבל לידיו את בקשת הזכאים למזונות, מוגשת תגובת החייב והמנהל המיוחד לבקשה. לעיתים נדרשת תגובת הכונס הרשמי. לאחר שמונחות בפני בית המשפט הבקשה והתגובות, בית המשפט בוחן את הבקשה ואת עמדתם של הצדדים ומכריע מהו שיעור הקצבה שעל החייב לשלם לזכאים למזונות ומהו חוב המזונות. יודגש כי בית המשפט אינו כבול לסכום שנקבע בפסק הדין שניתן על ידי בית המשפט לענייני משפחה בדבר גובה המזונות, אלא, יכול להחליט על סכום נמוך יותר בהתאם לשיקול דעתו ומצבו הכלכלי והאישי של החייב.
המשך תשלום מזונות לאחר קבלת הפטר – בתום הליך חדלות פירעון, החייב מקבל צו הפטר הפוטר אותו מהחובות שקדמו ליום מתן צו הכינוס. אולם, צו ההפטר אינו חל על חוב כספי של תשלום מזונות. בשל כך, את ההפרש הקיים בין הסכום שנקבע בקציבה לבין הסכום הקבוע בפסק הדין, החייב מצווה לשלם לאחר מתן ההפטר. במידה והחייב אינו ממשיך לשלם לפי הסכם המזונות לאחר סיום הליך קבלת הפטר, יכולים הזכאים לפעול כנגדו בדרכים משפטיות.


בשנים האחרונות חלו מספר הכרעות דין חשובות בתחום חדלות הפירעון וקציבת מזונות. לעיתים, בתי המשפט מכריעים בתיקים באופן לא צפוי שמפתיע גם את המנוסים שבעורכי הדין. חשוב מאוד לדעת שחוב מזונות הינו חוב בדין קדימה, כלומר, בני המשפחה זוכים לעדיפות ראשונה על פני חובות אחרים. הנושא הכלכלי בחדלות פירעון מושפע רבות משיקול דעתם של הגורמים המקצועיים, בתי המשפט ומעורבותו של החייב בהליך. כל תיק שונה בתכלית ומכיל נתונים שונים מתיקים אחרים. שיקולי השופטים יכולים להפתיע, ולכן חשוב לקבל את הליווי המשפטי המתאים ביותר. בית המשפט אינו כפוף להסכם דמי המזונות שנקבע בפסק דין של בית דין לענייני משפחה, ויכול לקבוע סכום חודשי פחות מאשר שולם בעבר. לכן, במידה ואתם מצויים בהליך פשיטת רגל או לפני הליכי הוצאה לפועל או מעוניינים לפתוח בהליך חדלות פירעון, כדאי לפנות לקבלת ייעוץ של עוד הבקיא בתחום ויכול לתת את המענה המתאים למצבכם.

מתוך רצון להשיג את הטוב ביותר עבורכם, מומלץ מאד לפנות לייעוץ או ייצוג משפטי–אנו נבנה יחדיו תכנית פעולה משותפת בה תקבלו ליווי והדרכה מתאימים, המלצות וייצוג משפטי מקצועי. נשמח אם תצרו איתנו קשר בטלפון: 055-9826594  או דרך הצ'אט באתר. 

צרו קשר לקבלת ייעוץ משפטי